Nejčastěji kladené otázky - SVATBA

 

Jakým stylem fotíš? Nejsme zvyklí pózovat před objektivem.

V průběhu celé svatby se snažím vystupovat nenápadně a nijak děj nenarušovat. Fotím reportážním stylem, čili zachycuji svatbu tak jak se odehrává. Fotky jsou pak záznam toho, co jste prožili a ne toho, co vám někdo, v tak důležitý den, nadiktoval. Samozřejmě pokud je potřeba s něčím pomoci či poradit, moc rád přidám ruku k dílu. Portrétní focení vás dvou pak probíhá formou procházky po předem vytipovaných místech, kdy vás jen zastavím na fotogenickém místě, nechám vás povídat si, hrát či jen tak dovádět. Uděláme pár záběrů a jdeme dál, je jen na vás jestli chcete fotky romantické, nebo legrační. Pokud se někdo nedokáže uvolnit, tak nemám problém převzít iniciativu a pro urychlení focení vás naaranžovat. Ideální je pak vyzkoušet si focení ještě před svatbou při tzv. RANDE. Fotky pak můžete použít na památku, oznámení, nebo jako dekoraci svatebního sálu.
 

Fotíš pouze na Moravě, nebo můžeš přijet i dál?

V současné době žiji v Dambořicích na Jižní Moravě, ale běžně fotím po celé republice a občas vyjíždím i za hranice (Rakousko, Slovensko). Moc rád řídím, takže pro mě není problém přijet kamkoliv.
 

Jak dlouho fotíš?

Profesionálně se fotografování svateb věnuji 9 let a zatím poslední, 9. sezónu, jsem zakončil 214 nafocenými svatbami.
 

Používáš při focení svatby blesky, nebo jiná světla?

Ve fotografii mám rád přirozenost, proto pracuji s denním světlem, které, i když někdy není úplně ideální, dokresluje atmosféru svatebního dne. Blesky používám jen v nejnutnějším případě. Jinou věcí je jejich kreativní využití např. při večerní párty, kde díky světelným efektům mohou vznikat zajímavější momenty. Při portrétním focení nevěsty a ženicha používám odrazné desky, kterými se směruje sluneční svit do stinných míst pro srovnání vysokého kontrastu.
 

V galerii máš fotky jak barevné, tak i černobílé, podle čeho je vybíráš, nebo bude výběr na nás?

Každá fotka je něčím specifická a ne každá se hodí jak na barevné, tak černobílé provedení. Výběr provádím dle vlastního cítění a fotky upravuji tak, aby co nejlépe vystihly emoce a momenty na nich zachycené.
 

Je, podle tebe, pro svatbu lepší sobota, nebo jiný den?

V našich zeměpisných šířkách je běžné mít svatbu v sobotu, ale z vlastní zkušenosti mohu upřímně doporučit pátek. Má to několik výhod a jen minimum nevýhod. Za výhody považuji např. větší dostupnost dodavatelů. Určitě bude jednodušší sehnat místo pro hostinu, fotografa, květinářku a kapelu na pátek, než na sobotu, kdy mají všichni dobří plno. Nevýhodou je, že si svatební hosté musí vzít den dovolené, ale věřte mi, že to pro vás rádi udělají, budou vám neskonale vděčni za další dva dny volna a tím pádem si svatbu mnohem více užijí.
 

Fotíš jenom celodenní svatby, nebo se můžeme domluvit i na kratší variantě?

Vzhledem k reportážnímu stylu focení preferuji celodenní svatby (min. 8 hodin), jedině tak mám příležitost seskládat momentky v celý příběh. Na kratší variantě se můžeme domluvit pokud se svatba koná mimo svatební sezónu (listopad - duben), nebo ve všední dny i v sezóně.
 

Kdy je nejlepší čas pro rezervaci termínu?

To je docela těžká otázka. Jsou měsíce v sezóně, jako červen, červenec a září, které bývají obsazeny i více než rok dopředu. Pokud máte datum vybráno a chcete mít jistotu, že vám ho nikdo neobsadí, tak bych neváhal a doporučil rezervovat si ho co nejdříve.
 

Jak taková rezervace probíhá?

Je to úplně jednoduché. Na mých stránkách naleznete diář, kde zjistíte obsazenost termínů a pokud je ten váš volný, stačí na něj kliknout, vyplnit potřebné údaje a odeslat nezávaznou rezervaci. Já vám potom zašlu na uvedený email podrobnější informace o tom jak a čím fotím a náhledové galerie z celodenních svateb. Pak už jen stačí složit rezervační poplatek. Po jehož obdržení vám zašlu potvrzení a termín je jen váš. Další možnosti jsou: napsat mi email, nebo zavolat na uvedené kontakty.
 

Za jak dlouho po svatbě můžeme fotky čekat?

Svatební sezóna bývá dost nabitá a úpravy fotek potřebují svůj čas, který nechci uspěchat. V týdnu po svatbě vám zašlu ochutnávku cca třiceti fotek pro uspokojení nedočkavých tetiček či kamarádů na sociálních sítích a zbytek vám předám nejpozději do šesti týdnů od svatby. Svatební fotky získávají na hodnotě časem. Až je vaše vnoučata najdou někde v krabici a vy si s nimi zavzpomínáte na váš velký den. 
 

Můžeme dostat všechny fotky, které na svatbě nafotíš třeba i neupravené?

Odevzdávám vždy všechny použitelné fotky tak, aby vypovídaly příběh celého svatebního dne. Věřte mi, probírat se tisícovkami podobných fotek je spíše únavné, než příjemné. Neupravené fotky neodevzdávám a to z jediného důvodu. Každá fotografie potřebuje alespoň nejmenší základní úpravu. Je to podobné jako s vaším oblíbeným jídlem. Ani kuchař vám nenaservíruje jednotlivé ingradience, ale až výsledný pokrm.
 

Je možné získat USB flashdisk s fotkami i pro rodiče?

Ano, není to žádný problém. Vy dostanete fotky na USB flashdisku ve stylové krabičce včetně vyvolaných fotografií. Pokud budete chtít, můžu vám stejné balení nachystat ve více kopiích, nebo ve zjednodušené formě, tedy pouze USB ve stylovém obalu. Vše dle vašeho přání.
 

Můžeš nám doporučit nějaké další dodavatele?

Samozřejmě. Za dobu co fotím, jsem se setkal s mnoha kvalitními profesionály a rád vám kontakty předám.

 

Pokud máte další otázky, neváhejte mne kontaktovat, vše rád zodpovím.