Vašek Švaňhal - fotograf


vasvafoto_václav_švaňhal_svatební_fotograf

Svatební fotografii se věnuji profesionálně již 9 let, zároveň však pracuji také jako učitel hudby. Tyto dvě profese se ideálně doplňují, neboť pracují na takřka totožných základech - práce s lidmi a emoce předávané beze slov.
 

Od dětství jsem si pokládal onu známou otázku, čím chci ve svém životě být, co bych chtěl dokázat, jakou mám na tomto světě "úlohu". Naštěstí Bůh či osud, chcete-li, mi vždy poslal lidi, kteří mi pomáhali dostat se na cestu, po které dnes kráčím, a za to jsem mu neskonale vděčný.

Jsem rád, že mám velký smysl pro humor, ale jsem hrdý na to, že si umím udělat legraci i sám ze sebe. Smích považuji za hlavní "motor", jenž nás všechny pohání kupředu. Ze všeho nejvíce mě naplňuje, když vidím rozzářené úsměvy na tvářích lidí kolem sebe. Bez emocí bychom totiž nebyli tím, čím jsme. Emoce jsou tím nejcennějším darem, který lidstvo dostalo a nikdo už nám ho nemůže vzít.

Umím být ale i zodpovědný. Rád naslouchám lidem kolem sebe a snažím se k nim být ohleduplný. Jsem hrdým otcem úžasné dcerky, miluji svoji ženu, rodinu, dobré jídlo, bonsaje, přírodu a světlo! Nesmírně rád zachycuji světlo ve všech jeho podobách. Ať už jako jiskřičky v dětských očích při dovádění v parku, prodírající se nevěstinými vlasy při ranních přípravách, nebo v letmých polibcích novomanželů při západu slunce. Světlo jsem vždy rád pozoroval, ale až fotografie mi dovolila jej zachytit a psát tak příběhy pro další generace. Díky ní mohu zachytit a vyprávět i ten váš příběh života…

Svatby

Než jsem začal fotit profesionálně, ani mě nenapadlo, že bych jednou pracoval jako svatební fotografe. Ta představa obrovské zodpovědnosti a neustálého stresu mě držela zpátky a raději jsem se věnoval fotografování krajiny a detailů. Postupem času mě ale toto zaměření přestávalo uspokojovat a začínal jsem hledat motivaci v jiných sférách. Skuteční lidé, jejich výrazy, emoce, to bylo to, co jsem chtěl zachytit. V tom čase mě oslovila sestra s prosbou o nafocení její svatby. Po dlouhém přemlouvání jsem souhlasil a dnes vím, že to rozhodnutí byl nejlepší krok v mém dosavadním fotografickém životě, neboť svatební fotografie mi nabízí jedinečnou příležitost zachytit lidské emoce ve všech jejích podobách.

Zachycení emocí

Věřím, že je v povaze lidstva být přitahován tím, co je nám odlišné, je to prostě způsob, jak vyjádřit svůj postoj. A přesto není jednoduché dát volný průchod svým emocím a pocitům, ukázat své skutečné já. Myslím, že to je právě to, co mě nejvíce láká na fotografování svateb: možnost zachytit emoce vyjádřené bez přetvářky, beze strachu z ukázání toho, kým opravdu jste a co cítíte. Úsměv, skrývání slz, srdečný smích, emocionální objetí... - tyto intimní chvíle mě stále fascinují a na nich se snažím stavět svou práci fotografa. Statické pózy s nucenými emocemi nejsou můj šálek čaje, chci zachycovat opravdovou spontánnost.